Visoka sposobnost akumulacija toplote za najboljše ugodje
Bistvena energetska lastnost masivne gradnje je sposobnost akumulacije toplote v svoji notranji konstrukciji. To se najbolje izkaže v masivnih pasivnih in nizkoenergijskih hišah, ki imajo zelo dober termični ovoj, ki maso objekta ščiti pred zunanjimi vplivi. Dobra akumulacija omogoči, da notranja temperatura sledi nihanjem v zunanji temperaturi počasi in z zelo majhnimi spremembami.
Hiše PasivaGradnja.si se tako poleti ne morejo pregreti, pozimi pa ne ohladiti. Pozimi ni toplote nikoli preveč ali premalo, saj se odvečna toplota shrani v konstrukciji, ob padcu temperatur pa se iz konstrukcije sprošča. Do poletnega pregrevanja ne pride, ker je potrebno veliko sončne pripeke, da se temperatura termalne mase le malo dvige; v daljših deževnih obdobjih pa se hiša ne ohladi saj je na voljo toplota shranjena v konstrukciji. Ta potek hranjena in oddajanja toplote je popolnoma naraven in povsem samodejen, brez elektronske regulacije. Ogrevalna (in hladilna) naprava tako uravnava le majhne toplotne razlike, ki jih objekt potrebuje, zato je potreba po dodatni energiji zelo majhna. Pri majhni sposobnosti akumulacije kot jo imajo montažni sistemi, so nihanja notranje temperature večja in hitrejša, zato mora ogrevalna/hladilna naprava pri vsaki malo večji spremembi zunanje temperature ogrevati ali hladiti notranji prostor ter kompenzirati večje temperaturne razlike, kar lahko celo privede do večje potrebne moči naprave.
Spodnja tabela prikazuje akumulacijske sposobnosti najbolj tipičnih gradbenih materialov pri masivnem in montažnem tipu hiše. Med tem, ko ima les razmeroma visoko sposobnost akumulacije glede na maso, se realno izkaže, da ima beton več kot 320% boljšo sposobnost pri enaki prostorninski količini, saj ima beton veliko večjo specifično gostoto.
- specifična toplotna kapaciteta Cp (kJ/kgK)
- les – smreka
- tipičen beton
- tipična opeka
- specifična toplotna kapaciteta Cp (kJ/kgK)
- 1,500
- 0,960
- 0,920
- specifična gostota φ
(kg/m³) - 455,000
- 2.300,000
- 800,000
- specifična volumenska toplota (kJ/m³K)
- 682,500
- 2.208,000
- 736,000
Če upoštevamo vgrajeno količino naštetih materialov ter da je ometov in estriha (imata namreč podobno sposobnost akumulacije kot beton) enako pri obeh tipih hiše, ugotovimo, da ima povprečna masivna hiša okoli 3000% večjo sposobnost akumulacije kot montažna lesena hiša.
- količina lesa
(m³) - montažna hiša
- TermoLOGiK masivna hiša
- količina lesa
(m³) - 10,00
- 0,00
- količina betona
(m³) - 0,00
- 90,00
- količina opeke
(m³) - 0,00
- 15,00
- toplotna kapaciteta (kJ/K)
- 6.825,00
- 209.760,00
Hiša, ki ima masivno konstrukcijo, je tudi edina primerna za vgradnjo SISTEMA AKTIVACIJE BETONSKEGA JEDRA. To je enostaven princip hladilnega ali grelnega vplivanja na maso betonske plošče, ki je ključen del termalne mase hiše. S hlajenjem te mase dosežemo, da se objekt poleti ne more pregreti, z ogrevanjem pa da se pozimi ne more ohladiti. To omogoča najvišjo stopnjo notranjega ogrevanja z uporabo teg enostavnega principa.
ZA LAŽJO PREDSTAVO
Ko vstopimo v staro cerkev ali grad, takoj občutimo prijeten hlad in osvežitev, čeprav je zunaj poletna pripeka. To ugodje omogočajo masivni kamniti zidovi, ki so sposobni sprejeti ogromno količino toplote ali hladu in jo vzdržujejo praktično celo leto. Ta enostaven in brezplačen princip je vpeljan v naše hiše z uporabo masivne armiranobetonske konstrukcije, ki je še izboljšana z izdatno zunanjo izolacijo. Vaša hiša bo imela zagotovljeno notranje toplotno ugodje tako v zimskem mrazu, kot v poletni pripeki.